Czym jest program do zarządzania produkcją i jak go wybrać?

Czym jest program do zarządzania produkcją i jak go wybrać?

Coraz większa konkurencja na rynku, coraz bardziej zaawansowane metody produkcji i coraz niższa marża. To rzeczywistość dla wielu przedsiębiorców i menedżerów szukających sposobów na to, aby zwiększyć rentowność firmy. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, może być dobrze dopasowany do potrzeb podmiotu gospodarczego program do zarządzania produkcją. Nie ma jednak rozwiązań, które będą dobre zawsze i w każdych okolicznościach oraz dedykowane dla każdego. Sprawdźmy więc, czym jest dobrze skrojony program do zarządzania produkcją i na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Spis treści:

Na czym polega zarządzanie produkcją?

W tym jakże szerokim temacie zdecydowanie trzeba rozpocząć od podstaw. Czym więc jest zarządzanie produkcją? To kilkuetapowy proces obejmujący:

 • planowanie,
 • porządkowanie,
 • kierowanie,
 • kontrolowanie.

Wszystko to w jednym celu, a mianowicie zyskownego przetwarzania surowców produkcyjnych w gotowe wyroby. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i w tym, jak powyższe procesy są organizowane.

Dlatego też każdy z tych etapów należy regularnie sprawdzać, aby wyznaczyć obszary możliwe do optymalizacji, w tym do obniżania kosztów i usprawniania procesów. Wszystko po to, aby zapewnić firmie większą wydajność (najlepiej przy niższych kosztach działania), a także poprawić jakość wytwarzanych produktów. Są to główne czynniki, które wpływają na konkurencyjność przedsiębiorstwa i sprawiają, że może ona stać się znacznie bardziej zyskowna.

Co dodatkowo istotne, zarządzanie produkcją może odbywać się dzięki różnym metodom. Jedną z najpopularniejszych jest Lean Manufacturing, czyli „produkcja szczupła”. Jej celem jest maksymalizacja produkcji dla klienta, przy minimalizacji marnotrawstwa. Nieustannie są więc poszukiwane obszary, które można poprawić.

Popularnością cieszy się także metodologia Kanban służąca do optymalizowania procesów, dzięki maksymalizacji wydajności i minimalizacji marnotrawstwa. Także należy ona do narzędzi Lean, które są obecnie wykorzystywane na szeroką skalę, a które po raz pierwszy wdrożyła i upowszechniła Toyota.

Wyzwania, wyzwania i jeszcze raz wyzwania. Jak im sprostać? Dzięki ciągłemu doskonaleniu! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, to przeczytaj, na czym polega metoda Kaizen i dlaczego może zupełnie zmienić sposób działania firmy, w której działasz.

Zarządzanie produkcją w XXI wieku

Zarządzanie produkcją w XXI wieku

Zarządzanie produkcją w XXI wieku to sporo wyzwań związanych z rynkiem, ale i wewnątrz firm. Przedsiębiorstwa w celu utrzymania konkurencyjności są więc zmuszone inwestować w nowoczesne technologie produkcyjne i maszyny. Jeśli jednak nie są one używane w prawidłowy sposób, są niedopasowane do charakterystyki firmy, a także nie działają w pełnym zakresie możliwości, to firma nie staje się bardziej konkurencyjna, a wręcz może notować starty.

Stąd coraz większe zainteresowanie programami do zarządzania produkcją, które są podstawą działania nie tylko w dużych i zautomatyzowanych podmiotach. Stają się one istotne również w mniejszych firmach, które dzięki nim mogą poprawić swoją konkurencyjność, nawet przy mniejszej liczbie pracowników, a także mniejszej liczbie maszyn.

Jednak niezależnie od wielkości firmy mamy do czynienia z postępującą automatyzacją procesów. Stąd też potrzeba programów i systemów, które będą wspierać pracowników oraz usprawniać różnego rodzaju działania.

Czym jest program do zarządzania produkcją?

Aby sprostać wyzwaniom współczesnych przedsiębiorstw, powstają coraz to nowsze programy do zarządzania produkcją. Są to aplikacje, systemy i platformy posiadające różnego rodzaju moduły pozwalające na monitorowanie, planowanie, raportowanie i optymalizowanie działań związanych z produkcją. Wiele z nich wspiera dodatkowo ewidencjonowanie cen, a także czasu pracy – oba te zakresy również mogą być bowiem optymalizowane oraz generować długoterminowe oszczędności.

Każda firma działa jednak nieco inaczej, a także ma różną liczbę pracowników i zmechanizowanych stanowisk. Dlatego istotny jest zarówno wybór odpowiedniego programu do zarządzania produkcją, jak i jego integracja po to, aby dopasować go do specyfiki działania przedsiębiorstwa.

Jakie funkcjonalności może oferować program do zarządzania produkcją?

Rynek w ostatnich latach obfituje w takie rozwiązania. Wiele z nich ma podobne funkcje, choć różnią się one sposobem integracji, prezentacji oraz innymi funkcjonalnościami. Można jednak wskazać na kilka elementów, które zdecydowanie powinny się w nich znaleźć. Najważniejsze z nich to:

 • możliwość planowania produkcji wieloetapowej z uwzględnieniem szacowanego czasu potrzebnego na jej wykonanie,
 • uwzględnianie receptur dla konkretnych partii produkcyjnych,
 • opcja grupowania surowców, aby były dostępne na czas i efektywnie wykorzystywane na terenie fabryki,
 • monitorowanie produkcji w rzeczywistym czasie (w dłuższym okresie pozwala to uzyskać informacje na temat tego, jaka jest efektywność parku maszynowego i czy można ją zwiększyć),
 • określenie wydajności pracowników na poszczególnych stanowiskach,
 • monitorowanie rentowności,
 • namierzanie awarii i usterek parku maszynowego tak, aby móc szybciej je eliminować,
 • tworzenie raportów z poszczególnych linii produkcyjnych oraz dodatkowych dokumentacji dla kierowników i menedżerów wyższego szczebla.

Warto również, aby taki program był stale rozwijany. Po to, aby dopasować je do rosnących wymagań przedsiębiorców oraz samego rynku.

Jak wybrać program do zarządzania produkcją?

Jak wybrać program do zarządzania produkcją?

Jak już wspominaliśmy, każda firma ma nieco inną specyfikę działania i potrzeby. Nie ma więc rozwiązań, które są idealne dla każdej z nich. Dlatego tak ważna jest elastyczność, integracja i dopasowanie do potrzeb, czyli dokładnie to, co oferuje system MES od Nexelem. Oto pozostałe czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę na etapie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania.

Dostępne funkcjonalności

Bazą są oczywiście funkcjonalności, które oferuje taki program. Ich lista powinna być dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa nie tylko aktualnie, ale również na późniejszych etapach, gdy będzie się ona rozwijać. Oprogramowanie do zarządzania produkcją powinno więc dawać możliwość łatwego skalowania.

Możliwości integracji

Firmy bazują na różnych technologiach i systemach informatycznych. Dlatego ważne jest, aby wybrany program do zarządzania produkcją można łatwo z nimi zintegrować. Wszystko to bez opóźnień produkcyjnych i bez problemów dla pracowników. Czyli tak, aby cały proces przebiegał możliwie jak najbardziej bezproblemowo. Przykładowo, integracja systemów Nexelem to opcja połączenia również z innymi rozwiązaniami od naszej firmy, aby zapewnić jeden, sprawnie działający system pozwalający na sprawną i bezproblemową obsługę.

Intuicyjny interface

Nawet z pozoru najbardziej zaawansowany program zda się na niewiele, jeśli pracownicy będą mieć problem z wykorzystaniem jego potencjału. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby był łatwy w obsłudze na co dzień, a jego nauczenie się sprawne, również dla nowych pracowników. Ogromne znaczenie ma więc intuicyjny i przejrzysty interface, który powinien być opracowywany nie tylko z inżynierami do spraw produkcji, ale specjalistami w zakresie UX oraz UI. Ich wiedza jest bowiem niezbędna, aby użytkowanie takich technologii informatycznych było przyjazne.

Bezpieczeństwo

Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi ryzyk, które pojawiają się w sieci oraz są związane z użytkowaniem różnego rodzaju programów, w tym także do zarządzania produkcją. Dostęp do wrażliwych danych firmowych musi być odpowiednio chroniony, również jeśli chodzi o systemy przeznaczone do zarządzania produkcją.

Szkolenia z obsługi

Wartością dodaną są także szkolenia z obsługi danego programu. Warto, aby firma oferująca takie rozwiązanie dawała możliwość skorzystania z dedykowanych szkoleń i warsztatów dla pracowników. Wspomniane usługi oferujemy również w ramach prowadzonej przez nas działalności i to niezależnie od tego, jaki system jest wdrażany oraz do jakiej wielkości przedsiębiorstwa.

Przystępna cena

Na etapie wyboru duże znaczenie będzie miała także cena za program do zarządzania produkcją. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio wdrożone rozwiązanie to ogromne źródło istotnych danych. Mogą one stanowić doskonałą bazę do optymalizacji działalności przedsiębiorstwa i tym samym długoterminowych oszczędności. Początkowy koszt ulega więc zwróceniu, o ile system został dobrze dobrany i w pełni wykorzystuje się jego potencjał. Oznacza to tym samym, że… nie zawsze warto oszczędzać. Tańszy i nieodpowiednio zintegrowany może bowiem przysporzyć dodatkowych problemów, w tym doprowadzić np. do opóźnień produkcyjnych, a także skutkować niezadowoleniem pracowników.

Jakość obsługi

Wybór programu od konkretnej firmy oznacza nawiązanie współpracy na lata. Ważne jest więc to, aby współpraca ta była możliwie jak najbardziej bezproblemowa. Trzeba więc skupić się na poziomie obsługi klienta. Jeśli bowiem już na początku dostrzega się tarcia w tym zakresie, to zdecydowanie nie jest to pozytywny sygnał. Na szczęście jeszcze przed zakupem firmy mają wiele punktów styku pozwalających ocenić, jak wygląda współpraca z przedsiębiorstwem i jego pracownikami oraz tym samym jak może ona wyglądać w przyszłości.

Jakość obsługi posprzedażowej

Na zakupie programu i przeszkoleniu pracowników nie kończy się współpraca z firmą oferującą program. Koniecznie trzeba więc pozyskać informacje na temat późniejszej obsługi, np. na etapie problemów z użytkowaniem systemu. Jak szybko zostanie zaoferowana pomoc techników? Czy będzie ona dodatkowo płatna oraz ile wynosi cennik takich usług? To bardzo ważne informacje, które powinny zostać pozyskane jeszcze przed podpisaniem umowy odnośnie współpracy.

Doświadczenie

Kolejną kwestią jest doświadczenie firmy oferującej program do zarządzania produkcją. Liczy się jednak nie tylko wiek, ale realne wdrożenia przeprowadzone na etapie działalności. O ile to możliwe, warto sprawdzić także case studies oraz dopytać o kontrahentów, którzy z nią współpracują. Jeśli są to znane przedsiębiorstwa to może być to sygnał, że firma jest zdecydowanie warta zaufania.

Sprawdź wdrożenia Nexelem oraz opinie naszych dotychczasowych kontrahentów.

Program do zarządzania produkcją, który odpowiada na potrzeby pracowników

Program, który odpowiada na potrzeby pracowników

To pracownicy na co dzień mierzą się z obsługą maszyn oraz linii produkcyjnych. Warto więc przed nabyciem takiego systemu uważnie wsłuchać się w ich potrzeby oraz zadać im pytania, które pozwolą uzyskać kluczowe informacje, niezbędne do łatwiejszego wybrania odpowiedniego rozwiązania.

 • Co na co dzień przeszkadza im najbardziej?
 • Co sprawia, że są mniej efektywni?
 • Jakie maszyny powodują największe problemy?
 • Gdzie dostrzegają szans na największe optymalizacje?
 • Jakich udogodnień na co dzień brakuje w zakresie obsługi maszyn i urządzeń?
 • Co ułatwiłoby ich codzienną pracę?

Takie informacje są naprawdę cenne, a pozyskać można je podczas tzw. Gemba Walk, o którym więcej pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich tekstów blogowych. Pracownicy z pewnością docenią też, jeśli ich głos będzie brany pod uwagę w przypadku wyboru programu do zarządzania produkcją. Koniecznie trzeba wsłuchiwać się w ich opinie, również na etapie testowania wersji demo systemu. Wersja demo daje możliwość przetestowania programu w sposób częściowy lub pełny w określonym okresie czasu. Stanowi więc ważny czynnik, jeśli chodzi o podjęcie decyzji o wyborze programu.

Dobrze dopasowany program do zarządzania produkcja może stać się jednym ze sposobów na to, aby pokonać rynkowych konkurentów w swojej branży. Wybór takiego rozwiązania powinien być jednak bardzo uważnie przemyślany, na podstawie szeregu danych oraz kompleksowych testów. Aby skorzystać z rozwiązania oferowanego przez Nexelem oraz wcześniej je przetestować, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami.

F.A.Q.

Proces zarządzania produkcją obejmuje planowanie, porządkowanie, kierowanie, a także kontrolowanie procesu produkcyjnego. Jego celem jest zyskowne przetwarzanie surowców produkcyjnych w gotowe wyroby.
Nowoczesne programy do zarządzania produkcją obejmują aplikacje, systemy i platformy, które umożliwiają pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym poprzez monitorowanie, planowanie, raportowanie i optymalizację działań w ramach procesu.
Dostępne rozwiązania do zarządzania produkcją różnią się od siebie oferowanymi funkcjami. Powinny one jednak zawierać najważniejsze elementy, do których należą między innymi możliwość planowania produkcji wieloetapowej, uwzględnianie receptur dla konkretnych partii, funkcja grupowania surowców, monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym, określanie wydajności pracowników, namierzanie awarii, czy też tworzenie raportów.
Wybierając program do zarządzania produkcją, należy kierować się specyfiką firmy i jej potrzebami. Zdecydowanie warto brać pod uwagę elementy takie jak funkcjonalności, możliwość integracji z obecną bazą technologiczną, intuicyjny interface, bezpieczeństwo danych, a także cena, czy też szkolenie z obsługi programu oraz obsługa posprzedażowa i wsparcie producenta.
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023
Zobacz Demo - bez zobowiązań