System do zarządzania produkcją MES

Zarządzaj harmonogramem produkcyjnym, minimalizuj czas przezbrojeń, monitoruj wydajność pracowników oraz rentowność produkcji. Łatwa integracja z Comarch Optima i XL.

Możliwości systemu dla produkcji MES

Planowanie produkcji wieloetapowej

01

Zaplanuj kolejki zleceń produkcyjnych na każdej maszynie z uwzględnieniem szacowanego czasu produkcji, terminów realizacji oraz dostępności surowców i półproduktów.

Receptury

02

Zdefiniuj recepturę dla partii produkcyjnej, a następnie pogrupuj partie produkcyjne tak, aby zminimalizować koszty przezbrojeń maszyn.

Lean manufacturing

Zajętość gniazd

03

Wyświetlaj aktualne oraz planowane obciążenia poszczególnych gniazd produkcyjnych na bazie stworzonego planu produkcyjnego

Surowce

04

Automatyczne generuj zlecenia transportów wewnętrznych, tak aby surowce były dostępne do produkcji na czas.

planowanie

Monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym

05

Wyświetlaj dane pochodzące z maszyn z wykorzystaniem dedykowanych urządzeń monitorujących działania linii produkcyjnych.

Wydajność pracowników

06

Sprawdź wydajność pracowników porównując rzeczywisty czas produkcji z planowanym.

Monitorowanie rentowności produkcji

07

Oblicz rzeczywiste koszty produkcji partii produkcyjnej na podstawie poświęconego czasu oraz zużytego surowca i porównaj go z ceną sprzedaży w celu sprawdzenia rentowności produkcji.

Raportowanie partii produkcyjnych

08

Zapisz informacje o każdej partii produkcyjnej, w tym dacie produkcji, osobie produkującej, wykorzystanych surowcach, liczbie wyprodukowanych jednostek produkcyjnych, odpadach.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące systemu do zarządzania produkcją MES – FAQ

Nexelem systemu do zarządzania produkcją MES usprawnia procesy w firmie produkcyjnej i logistycznej. Umożliwia optymalizację pracy załogi, przyczyniając się do redukcji strat i zwiększania rentowności firmy. Funkcjonalności Nexelem są kompleksowe i obejmują: produkcję, magazyn, dostawy surowców, logistykę oraz sprzedaż. Cechą charakterystyczną Nexelem jest jego modułowość, może też integrować się z popularnymi systemami ERP takimi jak Comarch XL, Comarch Optima itd.
System MES to skrót od Manufacturing Execution System, czyli system zarządzania produkcją, który umożliwia monitorowanie i kontrolę procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym.
Tak, w Nexelem możemy przygotować szacunkową datę realizacji dla nowych zleceń produkcyjnych/zamówień.
Nasz system jest konkurencyjny cenowo ponieważ jesteśmy jego producentem i sami przeprowadzamy wdrożenie. Daje nam to dużą elastyczność w podejściu do klienta. Cena zależy od zakresu wdrożenia, od tego czy wdrażana są komponenty IIoT (sensory) itd. Prosimy o kontakt w celu rozmowy z naszym konsultantem.
Produkcja odchudzona polega na ograniczaniu strat w procesie i zwiększeniu stabilności procesów produkcyjnych. Nexelem zbudowany jest wokół tego konceptu.
W Nexelem pracujemy na zapotrzebowaniach i realizacji zleceń. Ogólnie rzecz biorąc, przepływ skupia się na spełnianiu zapotrzebowania poprzez proces produkcyjny lub logistyczny. Czyli mając zapotrzebowanie na produkt, musimy je zrealizować poprzez wytworzenie go w procesie produkcyjnym albo dostarczenie do miejsca zapotrzebowania z magazynu.
Nexelem jest i jednym i drugim. Nexelem to MRP + MES. Pomaga w organizacji firmy produkcyjnej i utrzymaniu zasobów. Jednakże na Nexelem składa się wiele modułów funkcjonalnych, które mogą pracować razem lub rozdzielnie, jako niezależne podsystemy.
Możemy zoptymalizować każdy proces, który jest planowany lub kończy się raportowaniem do centrali. Na przykład transport wewnętrzny powinien przewidywać zapotrzebowanie zanim się ono pojawi. Nexelem otwiera takie możliwości.
Ponieważ za Nexelem stoi firma zatrudniająca ponad 300 inżynierów możemy zapewnić praktycznie każdą integrację z maszyną lub systemem informatycznym, która jest potrzebna w Twojej firmie. W tej chwili oferujemy integrację z Comarch ERP XL, Comarch Optima, SAP S4/HANA oraz własną infrastrukturą IIoT.
Nexelem to system zarządzania produkcją. Szczegóły na temat funkcji Nexelem znajdują się w tym artykule https://nexelem.com/system-zarzadzania-przedsiebiorstwem-produkcyjnym/
Zachęcam do skontaktowania się z nami za pomocą guzika “Zobacz Demo”. Po wypełnieniu prostego formularza nasz doradca skontaktuje się i odpowie na wszelkie pytania.
Naszą współpracę rozpoczynamy od poznania się poprzez warsztaty, a następnie przygotowujemy zakres funkcjonalności do wdrożenia i rozwoju (jeśli jest taka potrzeba). Następnie zaczynamy proces przygotowania rozwiązania dla klienta, które jest testowane i optymalizowane. System wdrażamy stopniowo i systematycznie, aby wdrożenie Nexelem było komfortowe dla Twojej firmy i jej pracowników. Kiedy Nexelem zaczyna żyć w Twojej firmie, zapewniamy również wsparcie techniczne.

Co oferuje system Nexelem do zarządzania produkcją

Sprawne zarządzanie produkcją

01

System Nexelem umożliwia planowania produkcji na wielu maszynach, oraz w wielu działach i procesach produkcyjnych. Dzięki grafowemu odwzorowaniu procesów, system interpretuje relacje produktu do surowców i potrafi zdiagnozować potencjalne problemy związane z brakami magazynowymi komponentów produkcyjnych. Nexelem to wiele modułów funkcjonalnych, które mogą być połączone w zależności od potrzeb w duży komplementarny system do zarządzania produkcją. Jeśli jednak zajdzie potrzeba Nexelem może pełnić swoją funkcję w ramach jednej wydzielonej dziedziny.

 

Nasz system do zarządzania produkcją to również system MES, który komunikując się z maszynami pobiera z nich wymagane dane potrzebne do skomponowania kluczowych wskaźników efektywności, w tym OEE, czy TEEP. Dzięki temu kadra zarządzająca jest cały czas informowana, w obiektywny sposób o stanie wydajności produkcji. Nasze autorskie rozwiązanie Lemma Machines, to przystawka umożliwiająca połącznie do systemu MES również starszych maszyn, nie posiadających własnych interfejsów wymiany danych, bez konieczności używania drogich sterowników PLC. 

 

Przemysł 4.0

 

Dzięki połączeniu Nexelem z maszynami dział utrzymania ruchu zyskuje dodatkowe informacji w czasie rzeczywistym na temat statusu danej maszyny czy linii produkcyjnej. W zależności od rodzaju wdrożonego czujnika IoT mogą to być proste powiadomienia o tym czy maszyna jest uruchomiona po bardziej wysublimowane dane jak liczba obrotów, temperatura czy inne kluczowe wartości pomiarowe, specyficzne dla danej linii produkcyjnej. Nexelem można skonfigurować na wiele sposóbów tak aby w myśl idei przemysłu 4.0 dostarczał kluczowych informacji pomocnych w zarządzaniu produkcją i podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych w obrębie firmy produkcyjnej oraz jej łańcucha dostaw.

 

Realizuj produkcję na czas

 

W Nexelem plan produkcji obliczany jest z uwzględnieniem terminu oczekiwanej dostawy, dlatego jako jeden z niewielu systemów do zarządzania produkcją umożliwia wsparcie handlowca, który na etapie wyceny otrzymuje szacunkowy termin wykonania zlecenia produkcyjnego bazując na aktualnym stanie harmonogramu produkcji. Dzięki temu wspiera proces podejmowania decyzji na produkcji, a także umożliwia zarządzanie stanami magazynowymi w magazynie produkcyjnym.

Bezproblemowe wdrożenie

02

Nexelem, podobnie do typowego programu do zarządzania produkcją, jest częścią rozwiniętych systemów informatycznych w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Może więc wspierać system erp, a właściwie integrować się z nim, aby maksymalnie wykorzystać dane istniejące w firmie produkcyjnej. Co najważniejsze integracja z systemami ERP zapobiega duplikowaniu procesów, wspomaga kontrolling oraz sprawną obsługę zleceń produkcyjnych. Taka przejrzystość działania przyczynia się do sprawnej realizacji produkcji za pomocą dostępnego parku maszynowego w obrębie hali produkcyjnej.

Nasz system można integrować praktycznie z każdym rozwiązaniem ERP, z którym można połączyć się za pomocą API.

 

Dzięki optymalizacji wykorzystania maszyn Nexelem poprawi potencjał zdolności produkcyjnych w obrębie procesu produkcyjnego, a dynamiczne operowanie planami produkcyjnymi zabezpieczy wykonanie zakontraktowanej produkcji na czas.

 

Wdrożenie Nexelem  to nie problem. Systemy zarządzania produkcją często wdrażane są przez integratorów firmy, których model biznesowy oparty jest o współpracę z producentami oprogramowania dla firm produkcyjnych. W Nexelem wdrożeniem systemu zajmują się jego twórcy, a nie zewnętrzne firmy wdrożeniowe co jest naszą dużą przewagą konkurencyjną. Dzięki temu możemy zaoferować korzystne ceny, a także customizacje i budowanie z klocków Nexelem szytego na miarę rozwiązania poznając specyfikę państwa firmy. Zapraszamy do kontaktu.

 

Dobierz funkcjonalności do potrzeb swojej firmy

 

Niezależnie od tego jak dużą firmę reprezentujesz, dzięki elastyczności Nexelem dobierzemy odpowiednie moduły do potrzeb Twojej organizacji w taki sposób, aby nasze oprogramowanie MES realizowało wszystkie Twoje oczekiwania. Potrzebujesz prostego systemu dla kilku gniazd produkcyjnych? A może Twoja firma to 200 operatorów na kilku liniach technologicznych i sieć magazynów zewnętrznych? Wdrożymy Nexelem w taki sposób, aby nasz MES odpowiadał na potrzeby Twojej firmy, zwiększając jej wydajność i jednocześnie będąc przyjemnym w użytkowaniu dla ludzi.

 

Wsparcie techniczne

 

Decydując się na współpracę z nami, świadczymy również wsparcie techniczne. Za Nexelem stoi firma z ponad 400 doświadczonymi inżynierami programistami, oraz dzięki czemu nasi klienci są ”zaopiekowani”. W przypadku problemów reagujemy szybko i służymy naszym doświadczeniem, jeśli natomiast zajdzie potrzeba głębszej customizacji chętnie wysłuchamy każdego pomysłu. Nexelem to elastyczność i wysokie standardy działania.

Zobacz Demo - bez zobowiązań