Zdalna praca w przemyśle produkcyjnym

zarządzanie procesami produkcyjnymi

Zarządzanie procesami produkcyjnymi po roku 2020 nabrało nowej wartości. Globalna pandemia wprowadziła liczne zmiany zarówno w życiu prywatnym milionów Polaków, jak i tysięcy przedsiębiorstw. Sytuacja społeczno-gospodarcza zmieniła się diametralnie, a co za tym idzie również system pracy. Jednym z największych wyzwań dla zakładów produkcyjnych było wprowadzenie lub udoskonalenie modelu pracy zdalnej i zmierzenie się z nowymi realiami. Jest to szczególnie trudne wyzwanie, z uwagi na charakter pracy oraz wytwarzanego dobra – często jest wręcz niemożliwe, aby kontakty interpersonalne ograniczyć do zera.

Spis treści:

  1. Narzędzia, które mogą być pomocne w zarządzaniu pracą zdalną w przemyśle
  2. Dlaczego warto wybrać Nexelem?
  3. Usprawnienie pracy zdalnej w przemyśle produkcyjnym za pomocą naszego oprogramowania

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez EY, 41% osób obejmujących stanowiska menedżerskie planuje zwiększyć wydatki na automatyzację i zarządzanie procesami produkcyjnymi w firmach. Obecna sytuacja pokazuje, z jakimi wyzwaniami zmagają się firmy produkcyjne. Bez wątpienia jednym z problemów jest konieczność oddelegowania osób na pracę zdalną, które mogą wykonywać ją nie będąc fizycznie w biurze, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań firmy. Wiele z nich dalej boryka się z dobrym planowaniem i niezadowalającą efektywnością pracy. Istnieje potrzeba, aby zintegrować wszystkie obszary przedsiębiorstwa w jeden, spójny element. Przepływ informacji musi być płynny, w celu wyeliminowania możliwych pomyłek i na tyle intuicyjny, aby istniała możliwość prostego wdrożenia. Dzięki obecnym rozwiązaniom znaczna część pracy w przemyśle produkcyjnym może zostać przeniesiona do sieci i odbywać się zdalnie.

Narzędzia, które mogą być pomocne w zarządzaniu pracą zdalną w przemyśle

  • Dyski online – dostęp do wszystkich dokumentów z zachowaniem synchronizacji i pracy wielu osób równocześnie, a także możliwą pracą “offline”.
  • Komunikatory – zapewnia możliwość sprawnej wymiany informacji i podtrzymuje komunikację w zespole. Przekłada się to bezpośrednio na większe zorientowanie w sprawach firmy oraz wpływa na produktywność z uwagi na możliwość przedyskutowania zadań.
  • Kalendarze online – odpowiednie narzędzie do planowania godzin pracy, szczególnie w systemie zmianowym. Jednocześnie istnieje możliwość uwzględnienia dni wolnych oraz sprawdzenia urlopów pracowników. Spotkania mogą być planowane na podstawie dostępności, dzięki funkcji współdzielenia kalendarza.
  • Arkusze kalkulacyjne – możliwość łączenia (linkowania) arkuszy między sobą. Synchronizacja pozwala na bieżące aktualizowanie danych,, przy jednoczesnym umożliwieniu pracy wielu osób. Dodatkowo, arkusze mogą być wykorzystywane jako narzędzie do monitorowania postępów poszczególnych procesów i pełnić funkcję raportów.
  • Rozwiązania hybrydowe – oprogramowania łączące rozwiązania chmurowe z arkuszami kalkulacyjnymi.
Praca zdalna w przemyśle produkcyjnym

Dlaczego warto wybrać Nexelem?

Nexelem łączy w sobie kluczowe funkcje oprogramowania typu MES/WMS/TMS, z zastosowaniem dwukierunkowej synchronizacji. Całość oparta jest o intuicyjny interfejs użytkownika. W przemyśle produkcyjnym, jak również w innych przedsiębiorstwach, dążenie do jak najmniejszej liczby pomyłek jest jednym z fundamentów funkcjonowania firmy. Według EY:

Rynek zautomatyzowanych technologii rośnie w tempie około 40% rocznie (…) Polskie firmy także inwestują w swój rozwój i w przeważającej części przedsiębiorstw rozpoczęto już wdrażanie projektów automatyzacji na potrzeby różnych funkcji lub obszarów operacyjnych. Ci, którzy decydują się na wdrożenie automatyzacji w firmie i robią to najskuteczniej, stają się naturalnymi liderami na szybko ewoluującym rynku, stosując zaawansowane rozwiązania oparte nie na jednej, a kilku technologiach.

Źródło: EY “Automatyzacja w Polsce“. Zastosowanie oprogramowania Nexelem pozwala na połączenie najważniejszych procesów w jedną całość i zarządzanie nimi zdalnie, bez potrzeby obecności pracownika w firmie.

Nasz system pozwala na koordynację poszczególnych działów w firmie, rozpoczynając od wystawienia oferty, opartej o indywidualnie określone kalkulacje, przez stworzenie zamówienia, po zlecenie produkcji. Już na etapie sprzedaży pracownik posiada możliwość sprawdzenia dostępności surowców oraz szacowanego czasu realizacji zlecenia, wynikającego z obecnego harmonogramu produkcji. Ponadto dedykowana platforma B2B umożliwia składanie zapytań ofertowych bez fizycznego kontaktu ze zleceniodawcą, a to wszystko w standardzie EDI (elektroniczna wymiana danych).

Usprawnienie pracy zdalnej w przemyśle produkcyjnym za pomocą naszego oprogramowania

Rozbudowany zintegrowany system zarządzania produkcją pozwala na zapoznanie się z zamówieniami oczekującymi na realizację oraz ich dokładne zaplanowanie. Z kolei integracja z modułem magazynu umożliwia zabezpieczenie stanów magazynowych pod konkretne zlecenie, aby produkt został stworzony na czas.

Zdalna praca w przemyśle produkcyjnym

Dzięki nowoczesnemu systemowi raportowania możliwe jest monitorowanie postępu produkcji, a urządzenia IoT kontrolują wydajność pracy maszyn w czasie rzeczywistym oraz sygnalizują potencjalne przestoje i awarie. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne zarządzanie, planowanie i delegowanie zadań zdalnie. Dzięki niemu możliwa jest efektywna praca zdalna w przemyśle produkcyjnym. Po zrealizowanym zamówieniu mamy możliwość przeniesienia produktu do magazynu lub stworzenia dokumentów przewozowych. Cały proces można przeprowadzić pozostając w domu. Działania opisane powyżej, przekładają się na pracę magazynierów, którzy mogą realizować zamówienia w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie, jednocześnie minimalizując ilość magazynowanych surowców.

Nexelem to narzędzie koordynujące poszczególne etapy realizacji działań danej firmy produkcyjnej. Jest to rozwiązanie zgodne z filozofią lean manufacturing, pozwalające na zarządzanie procesami zarówno z firmy, jak i z własnego mieszkania. Jednoczesna integracja z kluczowymi działami firmy skutecznie ogranicza możliwość pomyłki, a przede wszystkim zapewnia przedsiębiorstwu elastyczne rozwiązania, które są koniecznością w obecnych czasach.

SPRAWDŹ NEXELEM W SWOIM ŚRODOWISKU!

F.A.Q.

W przypadku firm produkcyjnych wyzwaniem może okazać się łączenie pracy zdalnej ze spełnianiem wymagań firmy. W tym kontekście istnieje potrzeba zintegrowania wszystkich obszarów działalności organizacji w jeden spójny system. Taki element powinien gwarantować szybki przepływ informacji, a także być łatwy do wdrożenia i intuicyjny.
Narzędziami, które umożliwiają sprawne zarządzanie procesami, są dyski online, komunikatory, kalendarz online, czy też arkusze kalkulacyjne.
Oprogramowanie Nexelem umożliwia koordynację wszystkich działów w firmie od wystawienia oferty, aż po zlecenie produkcji i zarządzanie nimi zdalnie. Rozbudowany system zarządzania produkcją pozwala także na zapoznanie się z oczekującymi zamówieniami i ich zaplanowanie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Nexelem możliwa jest więc efektywna praca zdalna w przemyśle produkcyjnym.
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024
Zobacz Demo - bez zobowiązań