W jaki sposób wybrać serwer IoT? Wszystko, co musi wiedzieć menedżer firmy produkcyjnej

Nexelem machines czyli serwer IoT

Inteligentna fabryka to pojęcie, które pojawia się coraz częściej w planach menedżerów firm produkcyjnych. Nic dziwnego — rosnąca konkurencja, ogromna ilość danych do przetworzenia, a także wyzwania związane z kosztami sprawiają, że trudno już o nowoczesną działalność bez technologii smart. Jednym z obszarów, o które warto zadbać w pierwszej kolejności, jest podłączenie fizycznych rzeczy do Internetu, czyli inaczej IoT. Jak wybrać serwer IoT w przemyśle? Czym on jest? Pozostań z nami, aby poznać szczegóły.

Spis treści:

Czym jest IoT w przemyśle i jakie ma zalety?

Internet rzeczy stanowi w przemyśle połączenie zaawansowanej technologii z urządzeniami po to, aby ułatwiać wymianę danych oraz automatyzować procesy. Ma to miejsce w sytuacji, gdy urządzenia, systemy i procesy mogą się ze sobą komunikować, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy są połączone w spójnie działającą sieć, do czego służy właśnie IoT, czyli Internet rzeczy. Udział w tym biorą m.in. roboty, maszyny, kamery, moduły oraz czujniki, komputery, a także serwery, a odbywa się to w ramach przemysłu 4.0, z którym mamy do czynienia obecnie.

Wszystko to ma pewne konkretne cele i korzyści, które są dla firmy opłacalne i sprawiają, że może ona stać się bardziej konkurencyjna. Takie korzyści to m.in.:

 • większa wydajność przy mniejszych kosztach produkcji, czyli dodatkowe zyski,
 • dostęp do większej ilości informacji, co pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji popartych na twardych danych, nie zaś na domysłach,
 • możliwość prognozowania awarii maszyn, co pozwala unikać przestojów produkcyjnych i minimalizować ewentualne straty,
 • optymalizacja zużycia energii co jest kluczowe, gdyż jej koszty z roku na rok rosną,
 • poprawa jakości produkcji i tym samym większe zaufanie odbiorców (oraz lepsze opinie od odbiorców).

Osiągniecie takich korzyści, byłoby dla każdego menedżera niczym odnalezienie świętego Graala. Tak. Zdecydowanie jest to możliwe i pozwala na to dobrze dopasowane do specyfiki firmy IoT.

Jak wybrać serwer IoT, lista ważnych pytań.

Jak wybrać serwer IoT w fabryce? Lista pytań

Stworzenie smart factory powinno rozpoczynać się od wdrożenia Internetu rzeczy. Każdy menedżer jednak wie, że na rynku są dziesiątki rozwiązań o różnej specyfice działania. Kluczem jest więc to, aby wybrać odpowiednie i tym samym wprowadzić przedsiębiorstwo na właściwą trajektorię.

Aby podjąć świadomą decyzję w tym zakresie, polecamy odpowiedzenie sobie na kilka pytań, które pozwolą zawęzić pole wyboru i podjąć najlepszą decyzję.

Poniżej znajduje się lista takich pytań, które warto zadać sobie w grupie menedżerów i specjalistów, a także omówić z wąskim gronem firm, które potencjalnie mogą dostarczyć odpowiednie technologie w tym zakresie.

1. Jakie informacje (KPI) chcemy pozyskać z danych pomiarowych?

Menedżerowie rozliczani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych z wyników. Jakie są one w Twojej firmie oraz czy wybrany serwer IoT pozwoli Ci je mierzyć i optymalizować? Jednym z takich KPI jest wskaźnik OEE, o którym więcej pisaliśmy na naszym blogu. Możliwe są jednak również inne, co często uzależnione jest od branży i specyfiki firmy.

2. Jakie są procesy produkcyjne, czyli w jakich warunkach mają pracować czujniki oraz inne elementy tworzące infrastrukturę IoT?

Czy w firmie panują szczególnie trudne warunki związane z produkcją, które mogłyby utrudniać działanie całego systemu? Czy są jakiekolwiek inne ograniczenia oraz słabe strony procesu.

3. Ile punktów pomiarowych wybrać oraz jak dopasować czujniki?

Typ czujników będzie miał znaczenie i w przypadku naszego systemu muszą one działać w standardzie MQTT. Natomiast co do ich liczby, to system może obejmować nawet setki czujników. Przykładowo nasza platforma IoT dla przemysłu świetnie nadaje się dla firm z dużą liczbą maszyn oraz przetwarzających bardzo duże ilości danych.

4. Czy firma posiada osoby od hardware, które będą w stanie zamontować czujniki, przeciągać przewody i wykonywać podobne zadania techniczne?

Jednym z kluczy do prawidłowej implementacji IoT jest oczywiście prawidłowy montaż podzespołów tworzących infrastrukturę, za który muszą odpowiadać eksperci w tym zakresie. Czy Twoja firma posiada takie osoby, czy może szukasz podwykonawcy, który wykona takie czynności dodatkowo?

5. Na jakim etapie rozwoju jest aktualna infrastruktura

Bardzo istotne jest przeanalizowanie, na jakim etapie firma jest aktualnie, czyli czy posiada niezbędne sterowniki, czujniki i okablowanie, a brakuje jej np. wyłącznie serwera. A może nie ma takich elementów lub dysponuje nimi tylko częściowo? Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy konieczne będzie:

 • podpięcie sensorów,
 • podpięcie sensorów oraz kabli,
 • podpięcie sensorów i kabli do IFM, PLC lub innych,
 • wysłanie sygnałów z sensorów na lokalny serwer MQTT.

6. Czy na hali jest już jakaś infrastruktura stricte z zakresu IoT, czyli sensory, kable, sterowniki, a jeśli tak to jak ona wygląda?

Dogłębna analiza aktualnej infrastruktury pozwoli lepiej ustalić plan działania, który będzie prowadził do implementacji odpowiedniego rozwiązania.

Wskazówka: taką analizę możesz przeprowadzić wspólnie z naszymi ekspertami. Napisz do nas lub skontaktuj się telefonicznie, aby poznać szczegóły oraz podjąć decyzję, która będzie długoterminowo najlepsza.

Platforma IIoT od Nexelem dla inteligentnych fabryk – jakie zalety ma nasze rozwiązanie?

Czas na przedstawienie rozwiązania, które — jak mamy nadzieję — pozwoli stworzyć Ci inteligentną i innowacyjną fabrykę, gotową na współczesne wyzwania i przygotowaną na dalsze inwestycje.

Platforma IIoT Nexelem Machines to Internet Rzeczy dla przemysłu. Rozwiązanie to opracowaliśmy w taki sposób, aby było ono szybkie, niezawodne, stabilne i bezpieczne. Wszystko to również wtedy, gdy ma działać na bardzo dużej ilości danych, głównie w dużych firmach.

Zadbaliśmy również o to, aby pozwalało na integrację nie tylko nowoczesnych maszyn, ale również starszych, które – jak mogłoby się wydawać – nie są przystosowane do cyfryzacji. Jednak w praktyce także z nimi możesz stworzyć smart factory. Nasze doświadczenie pozwala nam bowiem na to, aby w sposób sprawny integrować infrastrukturę mechaniczną w cyfrowy ekosystem. Już teraz i to bez konieczności zmieniania całego parku maszynowego.

Sprawdźmy, na co dokładnie pozwala Nexelem Machines i jakie są główne korzyści wynikające z zastosowania naszego dedykowanego rozwiązania.

Korzyści używania serwera IoT

Korzyści Nexelem Machines

 • Skuteczne zbieranie danych – dane to klucz do podejmowania świadomych i przemyślanych informacji. Nasza platforma powala na zbieranie ich z różnych źródeł oraz zapisywanie w czasie rzeczywistym na serwerze MQTT.
 • Bezpieczeństwo danych – są one zapisywane na bezpiecznym serwerze i następnie mogą być udostępniane w dopasowanym formacie tylko uprawnionym osobom.
 • Brak wysokich kosztów związanych z koniecznością zakupu licencji firm takich jak Google, MS lub AWS – wynika to z faktu, że dane zapisywane są na serwerze, nie zaś w technologii chmurowej, której koszty znacząco rosną przy takiej ilości informacji.
 • Agregacja danych interwałami – dane mogą być agregowane w większe interwały po to, aby uniknąć nadmiernego obciążenia pamięci, ale i móc łatwiej je analizować.
 • Retencja danych – oznacza to, że usuwane są w sposób regularny te, które nie są już niezbędne.
 • Odpytywanie o konkretne pomiary – IIoT od Nexelem daje możliwość odpytywania o różne pomiary z czujników, aby pozyskiwać dokładnie te dane, które na danym etapie nas interesują.
 • Nieograniczone przechowywanie – pojemność bazy danych jest ogromna, a cała baza może zawierać nawet 1 peta bajt informacji.
 • Łatwe połączenie z istniejącym ekosystemem – niezależnie od tego, z jakich technologii aktualnie korzystasz, możesz wdrożyć Nexelem Machines.
 • Możliwość wdrożenia bez MES – nie ma konieczności przechodzenia na system do zarządzania produkcją MES naszego autorstwa, jeśli go nie posiadasz. Nasze IIoT jest więc bardzo elastyczne.

Jak wybrać serwer Internetu rzeczy na produkcji? Podsumowanie

Wybór IoT to decyzja na lata, warto więc zaufać firmom, które mają doświadczenie we wdrożeniach w firmach różnej wielkości. Skontaktuj się z nami na wstępną konsultację, dzięki której wspólnie zastanowimy się nad Twoimi potrzebami oraz pomożemy stworzyć inteligentną fabrykę.

Potrzebujesz jeszcze więcej wiedzy i inspiracji, aby usprawnić działanie swojej firmy? Sprawdź, na czym polega Kaizen Karakuri i w jaki sposób można wdrożyć je do przedsiębiorstwa, którym zarządzasz.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023
Zobacz Demo - bez zobowiązań