Czym jest OEE?
OEE (Overall Equipment Effectiveness) czyli ogólna efektywność maszyn wykorzystywanych w produkcji. Jest to ogólno przyjęty standard mierzenia wydajności procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie. OEE wyraża się jako wskaźnik procentowy, który dąży do 100% wartości. Im wyższa wartość OEE tym większa efektywność produkcji danego gniazda produkcyjnego.
Spis treści:
- Dlaczego znajomość OEE jest taka ważne?
- W jaki sposób liczyć OEE?
- Kluczowe czynniki dla twojego OEE
- Jak poprawić OEE na Twojej produkcji?
Na wskaźnik OEE składają się następujące czynniki:
- jakość wytwarzanych wyrobów
- wydajność produkcji
- przestoje maszyn/gniazd produkcyjnych
OEE równe 100% oznacza efektywnie doskonale działające przedsiębiorstwo produkcyjne, w którym:
- wszystkie produkowane wyroby spełniają standardy jakościowe
- produkcja jest realizowana w pełnej dostępności gniazd produkcji (wykorzystujemy 100% dostępnych zasobów w tym maszyn)
- planowana produkcja nie generuje awarii, przezbrojeń czy innych przestojów w pracy.
Dlaczego znajomość OEE jest taka ważne?
Jako wskaźnik liczony z trzech miar, Overall Equipment Effectiveness realnie dostarcza informacji o stanie produkcji. Jako KPI efektywności produkcji może być liczony dla całej hali produkcyjnej, organizacji czy dla jednego gniazda produkcji lub stanowiska/maszyny etc.
Efektywne zarządzanie tym wskaźnikiem to ograniczanie strat produkcji, w tym jakościowych czy ograniczanie przestojów. Jest to przede wszystkim zgodne z filozofią Lean Manufacturing, której podstawą jest ograniczanie strat i zwiększanie efektywności procesów.
Mając informację o OEE możemy zdefiniować obszary do optymalizacji pracy całego przedsiębiorstwa czy konkretnego gniazda produkcji / maszyny. Ze względu na trzy obszary jakie skłądają się na wskaźnik ogólnej efektywności maszyn (jakość, wydajność oraz dostępność) zmiana jego wartości jest alarmem dla kierownika produkcj o zmianie jakości procesu produkcyjnego. Ze względu na jakość zmiennych, od których zależy OEE, wskaźnik ten dostarcza informacji o wąskich gardeł w procesie, a tym samym o możliwych obszarach optymalizacji produkcji.
Posiadając wiedzę o wąskich gardłach danego gniazda produkcyjnego możemy przystąpić do dalszych działań związanych z optymalizacją procesu i sprawdzić tym samym wskaźnikiem wpływ realizowanych zmian na ogólną efektywność wykorzystywania sprzętu i narzędzi.
W jaki sposób liczyć OEE?
W celu wyliczenia OEE przede wszystkim należy zebrać wymagane informacje o stanie maszyn w organizacji.
Odpowiednio będą to:
- Dostępność = (czas zaplanowanych zleceń – czas przezbrojeń) / czas zaplanowanych zleceń
- Wydajność = (czas idealnego cyklu produkcyjnego * ilość wyprodukowana) / (czas zaplanowanych zleceń – czas przezbrojeń)
- Jakość = ilość dobrych produktów / ilość wyprodukowana
Tak pozyskane miary pozwolą wyliczyć wskaźnik ogólnej efektywności maszyn:
OEE = Dostępność x wydajność x jakość
Kluczowe czynniki do interpretacji Twojego wskaźnika
Interpretując czynniki mające największy wpływ na OEE pamiętajmy, że poruszamy się w trzech obszarach:
- liczbie i jakości wytworzonych wyrobów
- stratach związanych z przestojami i przezbrojeniami planowanymi
- stratach w efektywności procesu, związanych z nieplanowanymi przerwami lub spowolnieniem procesu.
Jak poprawić OEE na Twojej produkcji?
W Lean Manufacturing jedną z metod poprawy wartości wskaźnika Ogólnej Efektywność Maszyn i ograniczenia strat związanych z pracą maszyn, jest optymalizacja procesów. Idąc dalej można powiedzieć, że generalnie ten KPI będzie oceną holistycznego procesu poprawiania produkcji i utrzymania ruchu opisanego przez TPM (Total Productive Maintenance). Proces stałego optymalizowania produkcji określony jest między innymi w:
- Lean Manufacturing
- Six Sigma
- Teoria Ograniczeń (Theory of Constraints)
Nexelem jako aplikacja oparta na pryncypiach Lean Manufacturing wspiera ograniczanie strat czy utrzymanie ciągłej dostępności oraz wydajności pracy maszyn. Ponadto nasz system MES korzysta z modułów kontroli jakości (QA) oraz czujników IIOT można na bieżąco monitorować jakość swoich wyrobów. W efekcie Nexelem staje się gotowym rozwiązaniem dla poprawy wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa, a liczony w czasie zbliżonym do rzeczywistego wskaźnik ogólnej efektywność maszyn w ramach modułu MES może przyczynić się do wzrostu wydajności realizowanej produkcji.
O Nexelem
Nexelem to elastyczny, modułowy system usprawniający zarządzanie produkcją oraz optymalizujący działanie firmy. Tworzony przez firmę VirtusLab sp. z o.o. która od 2010 roku pomaga firmom produkcyjnym z całego świata osiągać więcej, niższym kosztem – również dla środowiska naturalnego. VirtusLab to ponad 350 specjalistów IT, którzy tworzą oprogramowanie i rozwiązania IT z myślą o optymalizacji procesów w Twojej firmie produkcyjnej. Sprawdź nasz produkt w swoim środowisku. Zapytaj o demo.