Czym jest logistyka produkcji i jak poprawić jej wydajność?

Logistyka produkcji

Logistyka to nie tylko przesyłanie towarów do odbiorcy. To także wewnętrzna logistyka produkcji, od której sposobu organizacji w ogromnej mierze zależy także wydajność przedsiębiorstwa. Sprawdźmy, w jaki dokładnie sposób się ją definiuje, a także co zrobić, aby była możliwie jak najlepiej zaplanowana. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji. 

Spis treści:

Czym jest logistyka produkcji?

Aby produkcja przebiegała bez zarzutu, surowce, półfabrykaty oraz inne materiały niezbędne do realizacji procesów wytwórczych muszą docierać na miejsce w sposób sprawny. Właśnie tym jest logistyka produkcji, którą rozumie się jako procesy towarzyszące wytwórstwu. Chodzi tu jednak nie tylko o infrastrukturę wykorzystywaną do transportu wewnętrznego, ale także o szerszy zbiór działań, które za to odpowiadają.

W praktyce na ten typ logistyki w dużej mierze wpływa zwłaszcza zarządzanie magazynowe, to bowiem w magazynach gromadzone są materiały i surowce niezbędne do produkcji. Wszystko opiera się jednak oczywiście również na ludziach, którzy planują procesy oraz je realizują, zwłaszcza w przedsiębiorstwach o niskim stopniu automatyzacji.

W procesie jest więc kilka ogniw, którymi trzeba umiejętnie zarządzać. Tak, aby logistyka produkcji wewnątrz firmy była efektywna oraz pozwalała ograniczyć ewentualne straty i marnotrawstwo surowców.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak powinno wyglądać zarządzanie łańcuchem dostaw w nowoczesnej firmie oraz dzięki jakim metodom można je organizować.

Modele logistyki produkcji

Jakie są modele zarządzania logistyką produkcji?

Logistyka produkcji może być organizowana na kilka różnych sposobów. Najbardziej znane modele to:

 • push, opierający się na tym, aby wytwarzać jak największą liczbę produktów. Może to jednak doprowadzić do powstawania zapasów, które będą zajmować znaczną część przestrzeni magazynowej,
 • pull, czyli pozyskiwanie materiałów wedle aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Skutkuje to zmniejszeniem stanów magazynowych, co może jednocześnie doprowadzić do braku surowców w momencie, gdy będą one potrzebne do produkcji,
 • just-in-time, czyli „dokładnie na czas” to zachowywanie minimum stanów zapasowych w magazynie tak, aby produkcja mogła odbywać się bez zakłóceń. W tym przypadku istotne są jednak również dalsze etapy, takie jak szybie przekazywanie produktów do dalszych odbiorców.

Uważa się, że obecnie to ostatnia z metod jest najbardziej efektywna. Nie generuje bowiem nadmiernych stanów magazynowych, wymaga jednak stałej kontroli i reagowania na bieżącą sytuację, w jakiej znajduje się firma. Trzeba też mieć na uwadze potencjalne wady, które uwidoczniły się przede wszystkim podczas pandemii COVID-19, gdy miało miejsce znaczące zachwianie terminowości dostaw. Jak więc widać w przypadku doboru modelu zarządzania logistyką produkcji nie ma metod pozbawionych wad, a firma musi być elastyczna, aby szybko wprowadzać niezbędne zmiany w tym zakresie.

Logistyka wewnętrzna w dobie automatyzacji procesów

Obecnie logistyka produkcji w dużych firmach właściwie nie jest możliwa bez automatyzacji procesów. Celem jest bowiem to, aby działania były realizowane szybko i sprawnie, z jednoczesnym obniżeniem kosztów operacyjnych.

Jest to możliwe dzięki takim rozwiązaniom jak:

 • automatyzacja – jest ona możliwa do wprowadzenia np. dzięki automatycznym systemom składowania, dla zwiększenia dostępności towarów. Tym samym szybciej trafiają one na miejsce produkcji,
 • robotyzacja – odpowiednio zaprogramowane roboty mogą być sposobem na to, aby przyspieszyć procesy logistyczne oraz zagwarantować ich większą niezawodność,
 • Big Data – dzięki przetwarzaniu oraz szybszej analizie danych, logistyka wewnątrz firmy jest prowadzona w efektywniejszy sposób. Dane pozwalają bowiem na skuteczniejsze przewidywanie i prognozowanie. To właśnie na tej bazie możliwe jest wprowadzenie różnego rodzaju ulepszeń i tym samym rozwój przedsiębiorstwa.

Jak poprawić wydajność logistyki produkcji?

To jednak nie koniec metod pozwalających na poprawę wydajności logistyki produkcji. Jak już wspominaliśmy, bardzo istotne znaczenie ma koordynacja wszystkich procesów. Znów pomaga w tym nowoczesna technologia, która jest zdecydowanie łatwiej dostępna, aniżeli kosztowne roboty.

Chodzi tutaj o różnego rodzaju programy oraz systemy zarządzania produkcją. Te ostatnie powinny dawać możliwość np. wspierania transportów wewnętrznych po to, aby surowce były dostępne do produkcji na czas. Tak, aby unikać opóźnień i w efektywny sposób wykorzystywać możliwości parku maszynowego.

Wsparciem w zarządzaniu logistyką produkcji jest także system magazynowy. Takie rozwiązanie – o ile będzie nowoczesne i zaimplementowane w prawidłowy sposób – powinno dawać możliwość:

 • szybkiej identyfikacji surowców i materiałów do produkcji,
 • sprawnego przepływu towarów, także na etapie ich przyjęcia do magazynu,
 • monitorowania dostępności surowców, aby szybko uzupełniać stany magazynowe,
 • zmniejszania ilości przechowywanego towaru,
 • integracji z innymi systemami do zarządzania produkcją.

Co zyskujemy dzięki wydajnej logistyce produkcji?

Niektórych menedżerów trudno przekonać do konkretnych rozwiązań, dopóki nie dowiedzą się, jakie dokładnie korzyści może im to gwarantować.

Dlaczego więc optymalizować logistykę wewnątrz firmy?

Dlaczego zainwestować w dobry system do zarządzania produkcją i magazynowy?

Dlaczego rozważyć inwestycję w większą automatyzację i robotyzację logistyki produkcji?

Korzyści z podjęcia takich działań to krok ku bardziej konkurencyjnej i efektywnej firmie. A konkretnie? To przede wszystkim takie zalety jak:

 • wydajne przepływy ładunków skutkujące mniejszymi zatorami produkcyjnymi,
 • ograniczenie zapasów, czyli potrzeba mniejszej przestrzeni magazynowej,
 • optymalizacja przestrzeni magazynowej,
 • redukcja kosztów działania logistyki,
 • szybsze docieranie produktów do klientów i tym samym ich większa satysfakcja oraz zaufanie do firmy.

Logistyka produkcji w Twojej firmie szwankuje? Wiele z problemów możesz dostrzec podczas tzw. gemba walk, czyli spaceru po hali produkcyjnej. Sprawdź, jak je wykonywać i jakie korzyści może to zapewnić.

Od czego zacząć optymalizację logistyki wewnętrznej?

Wspomnieliśmy o gemba walk, który można rozumieć jako swego rodzaju wizję lokalną. Właśnie od niej warto rozpocząć proces mający na celu optymalizację działań związanych z logistyką wewnętrzną. To podczas takiej wizji, a także rozmów z pracownikami i własnej obserwacji można ustalić, jakie są główne problemy z logistyką produkcji i tym samym nakreślić dalszy plan działań.

W celu uzyskania pełniejszego obrazu zazwyczaj niezbędne jest jednak również korzystanie z systemów monitorujących efektywność pracy pojazdów transportu wewnętrznego. Pozwalają one dotrzeć do informacji o tym, jaki jest poziom ich wykorzystania i zużycia, ile wynoszą koszty eksploatacyjne, a także ile kosztuje godzina pracy danego urządzenia. Takie informacje pozwalają dowiedzieć się, czy procesy logistyki są wystarczająco efektywne, czy pojawiają się puste i nieefektywne przejazdy, a także czy czas oczekiwania na załadunek nie jest zbyt długi.

Po uzyskaniu danych nie należy jednak podejmować działań od razu, a dokładnie zaplanować proces optymalizacji, biorąc pod uwagę również aktualne możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Trzeba jednak mieć przy tym na uwadze to, że proces optymalizacji logistyki produkcji to inwestycja, która zazwyczaj zwraca się dopiero po pewnym czasie.

szyta na miarę logistyka produkcji

Logistyka produkcji szyta na miarę

Choć istnieją pewne uniwersalne rozwiązania, to wewnętrzna logistyka produkcji zawsze powinna być szyta na miarę. Tak, aby dopasować ją do specyfiki firmy, produktów, które wytwarza, a także tego, jaki jest poziom automatyzacji przedsiębiorstwa. Dlatego w naszej firmie wszelkie systemy zarządzania dopasowywane są w sposób indywidualny. Tak, aby zagwarantować ich niezawodność działania.

Sprawdź, jak wyglądały nasze dotychczasowe wdrożenia systemów zarządzania, dzięki którym na realnych przykładach zobaczysz korzyści, jakie udało się osiągnąć naszym klientom.

Efektywna logistyka produkcji to jak widać długa lista korzyści. Firmy coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę, dlatego szukają sposobów, aby ją zoptymalizować. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wskazówek, jak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom usprawnić logistykę w swoim przedsiębiorstwie.

F.A.Q.

Logistyka produkcji to kompleksowy zestaw procesów towarzyszących wytwórstwu, obejmujący m.in. zarządzanie magazynowe i transport wewnętrzny. Jej istotą jest sprawniejsze dostarczanie surowców i materiałów na miejsce produkcji, co wpływa na efektywność przedsiębiorstwa.
Istnieje kilka modeli zarządzania logistyką produkcji, takich jak “push,” “pull” i “just-in-time.” Obecnie uważa się, że model “just-in-time,” czyli dostarczanie materiałów dokładnie na czas produkcji, jest najbardziej efektywny, minimalizując nadmiarowe stany magazynowe.
Automatyzacja i robotyzacja w logistyce produkcji pozwalają na szybkie i efektywne realizowanie działań przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. Dzięki temu można skrócić czas produkcji, zwiększyć niezawodność procesów oraz zoptymalizować przestrzeń magazynową.
Big Data pozwala na lepsze przewidywanie i prognozowanie, za sprawą przetwarzania i szybkiej analizie danych, co umożliwia skuteczniejsze planowanie działań logistycznych.
Optymalizacja logistyki produkcji przynosi szereg korzyści, takich jak wydajne przepływy ładunków, ograniczenie stanów magazynowych, optymalizacja przestrzeni magazynowej, redukcja kosztów logistyki oraz szybsze dostarczanie produktów do klientów. Inwestycja w optymalizację to krok ku bardziej konkurencyjnej i efektywnej firmie.
Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023
Zobacz Demo - bez zobowiązań