Akwizycja danych w czasie rzeczywistym 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie wyzwania branżowe rozwiązuje nasze platforma produktowa Nexelem do zarządzania produkcją. Przedstawiamy klienta i problemy, z jakimi się borykał, oraz opisujemy, jak nasz system umożliwia gromadzenie i analizę danych w czasie rzeczywistym. Odkryjesz również, jak ekonomiczne rozwiązanie akwizycji danych wspiera produkcję i integracje systemów IT w procesie akwizycji danych.

Spis treści:

Kim jest klient?

Średnie przedsiębiorstwo produkcyjne, podejmujące się wieloetapowej, kompleksowej produkcji, oferujące szeroki asortyment usług – od realizacji wysoce zindywidualizowanych projektów, po produkcję masową. Park maszynowy klienta może składać się z różnego rodzaju maszyn, od różnych dostawców, mogą to być zarówno urządzenia nowe, jak i stare – nie ma ograniczeń w kontekście maszyn, z którymi współpracuje nasz system.

akwizycja danych produkcji

Odpowiadamy na problemy branżowe

Głównym problemem było pozyskiwanie danych z różnych maszyn. Niektóre z urządzeń wykorzystywanych w produkcji udostępniają możliwość pobierania danych poprzez API, inne nie (bywa tak często w przypadku starego sprzętu). Wyzwaniem była również skala, różnorodność i ilość danych do analizy, przy równoczesnym braku systemu umożliwiającego gromadzenie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Aby poradzić sobie z wszystkimi tymi aspektami, stworzyliśmy rozwiązanie polegające na pozyskiwaniu danych przy użyciu mikroserwisów i Internet of Things (Internet Rzeczy). 

Managerowie produkcji potrzebują rozwiązania, które pomoże im skuteczniej integrować fizyczne środowiska produkcyjne z inteligentnymi systemami oprogramowania. Dlatego stworzyliśmy dedykowany system oraz zaawansowane oprogramowanie do monitorowania produkcji w czasie rzeczywistym. 

Arkadiusz Głuszyk

Senior Software Engineer  | Team Lead

Akwizycja danych w czasie rzeczywistym – nasze rozwiązanie

Zespół VirtusLab stworzył system Nexelem pozwalający na szybkie, masowe pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym. W zakresie pomiaru i wizualizacji danych nasze narzędzie zapewnia kontrolę procesów produkcyjnych i umożliwia podjęcie odpowiednich działań w oparciu o zebrane z maszyn dane. 

Akwizycję danych umożliwiają czujniki umieszczone w kluczowych elementach procesu, podłączone do urządzenia stworzonego przez nasz zespół. Opracowane rozwiązanie jest uniwersalne –  – możemy pobierać dane z różnych czujników oraz zbierać różnego typu informacje o stanie produkcyjnym maszyn. 

Sebastian Pracuch

Head of Product 


Możemy zastosować dowolne czujniki i zamontować je jako instalację zewnętrzną, co pozwala na monitorowanie dowolnego rzeczywistego obiektu. Dzięki
temu klient może dowolnie wybrać, jaki parametr chciałby mierzyć i z jakich maszyn lub punktów chce zbierać sygnały. 

Ekonomiczne rozwiązanie akwizycja danych w czasie rzeczywistym dla produkcji

Dostarczamy kompleksowy system akwizycji danych składający się ze specjalnych urządzeń i oprogramowania, które razem umożliwiają monitorowanie i gromadzenie danych w czasie rzeczywistym z całego parku maszynowego, z maszyn różnych typów i od różnych dostawców. 

Na podstawie danych o pracy maszyn w czasie rzeczywistym można analizować i raportować np. ile materiałów wykorzystano do produkcji, jaki jest jej ostateczny wynik itp. Nasza rozwiązanie pozwala klientowi również określić, jak i kiedy maszyna działała lub stale informować menedżerów o problemach produkcyjnych, takich jak przestoje. Kontrola nad parkiem maszynowym nie wymaga fizycznej obecności kierowników na hali produkcyjnej – nasz system umożliwia zdalne monitorowanie pracy maszyn w czasie rzeczywistym (np. z domu). Sprawdź również w jaki sposób integracje systemów IT mogą Ci ułatwić również proces akwizycji!

akwizycja danych w czasie rzeczywistym dla produkcji

Akwizycja danych w systemach Nexelem:

  • daje możliwość wyboru dowolnego czujnika i podłączenia go do dowolnego urządzenia produkcyjnego, według potrzeb klienta
  • możliwość wykorzystania istniejących maszyn, które nie umożliwiają aktualnie zbierania danych (zamiast kosztownej wymiany maszyn)
  • umożliwia stacjonarny oraz zdalny monitoring czasu pracy maszyn w czasie rzeczywistym
  • zbiera duże ilości cennych danych produkcyjnych
  • daje możliwość działania na podstawie wiedzy i rzeczywistych danych, a nie domysłów – umożliwia podejmowania racjonalnych i opłacalnych finansowo decyzji dzięki danym zebranym przez czujniki
  • zbiera ogólne oraz szczegółowe informacje (w zależności od aktualnych potrzeb klienta) o pracy całego parku maszynowego

O Nexelem

Nexelem to elastyczny, modułowy system usprawniający zarządzanie produkcją oraz optymalizujący działanie firmy. Tworzony przez firmę VirtusLab sp. z o.o. która od 2010 roku pomaga firmom produkcyjnym z całego świata osiągać więcej, niższym kosztem – również dla środowiska naturalnego. VirtusLab to ponad 350 specjalistów IT, którzy tworzą oprogramowanie i rozwiązania IT z myślą o optymalizacji procesów w Twojej firmie produkcyjnej.

Sprawdź nasz produkt w swoim środowisku.

F.A.Q.

Monitorowanie i zbieranie danych odbywa się za pomocą czujników zamontowanych, jako instalacja zewnętrzna pozwalająca na mierzenie dowolnie wybranych parametrów maszyn, które następnie są przesyłane i magazynowane.
Zebrane dane o pracy maszyn w czasie rzeczywistym umożliwiają analizę i raportowanie ich pracy. Pozwala również określić, w jaki sposób i kiedy maszyna działa, a także informuje o wszelkich problemach i usterkach.
Rozwiązanie Nexelem nie wymaga obecności osoby sprawującej kontrolę nad parkiem maszyn w hali produkcyjnej. System daje możliwość monitorowania pracy w pełni zdalnie.
Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024
Zobacz Demo - bez zobowiązań