Planowanie produkcji – poznaj możliwości Nexelem

planowanie produkcji

Planowanie produkcji dotyczy  zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw, których sprawne działanie uzależnione są od ogromnej liczby zmiennych. W grę wchodzą przecież dostawy surowców, stany magazynowe, maszyny, ludzie, narzędzia, terminy czy specyfika poszczególnych zleceń. Dążenie do większej wydajności, optymalizacja pracy, jak najkrótszy czas realizacji zamówień oraz wysoka jakość – oto, czego rynek wymaga od nowoczesnych firm produkcyjnych.

Jeszcze niedawno ta skomplikowana siatka zależności tworzona była ręcznie – przy pomocy tablic lub Excela. Jednak rzadko kiedy te uzależnione od człowieka statyczne tabele są w stanie oddać rzeczywistość produkcji w danym momencie. Dopiero ingerencja pracownika (obarczona ryzykiem błędu) zmienia stan rozpiski na ten najbliższy prawdzie. Nie dzieje się to jednak tu i teraz, przez co opóźnienia czy zastoje zdarzają się z częstotliwością dużo większą niż życzyliby sobie tego zarządzający firmą, a przede wszystkim – jej klienci.

Jeśli jesteśmy już przy klientach, to trzeba sobie powiedzieć jasno – ich oczekiwania są proste. Chcą oni otrzymać zamówiony towar, który z jednej strony będzie najwyższej jakości, z drugiej – zostanie dostarczony na czas. Takie podejście pozwala budować przewagę konkurencyjną na rynku, a co za tym idzie – zwiększać przychody ze sprzedaży.

Spis treści:

 1. Elementy wspomagające planowanie w programie do planowania produkcji Nexelem
 2. Mechanizmy ułatwiające harmonogramowanie w programie do planowania produkcji

Klucz do sukcesu? To planowanie produkcji. Jednak nie ręczne – a wykorzystujące najnowsze technologie. Współczesne zaawansowane programy umożliwiają zaplanowanie kolejek produkcyjnych na każdej maszynie z uwzględnieniem szacowanego czasu produkcji, terminów realizacji oraz dostępności surowców i półproduktów. Wszystko jest w pełni kontrolowane i odbywa się w czasie rzeczywistym, co pozwala na sprawną reakcję w sytuacji awarii, opóźnień czy innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Nie bez powodu więc planowanie produkcji to jedna z kluczowych funkcjonalności systemu zwinnego zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym Nexelem. Jak ten proces wygląda w praktyce?

Elementy wspomagające planowanie w programie do planowania produkcji Nexelem:

Lista maszyn + filtry

Ta część systemu do planowania produkcji opiera się na kanban board, na której znajdują się maszyny wykorzystywane w procesie. Do każdej z nich możemy stworzyć kolejkę partii do produkcji. Wszystko widoczne jest na jednym ekranie – mamy więc wgląd w partie, które wymagają zaplanowania, już zakolejkowane, partie w produkcji oraz partie wyprodukowane. Dodatkowo możemy wykorzystać filtry, aby odszukać partie, np. realizowane dla tego samego klienta albo o podobnej technologii produkcji. Board posiada także wiele dodatkowych funkcji ułatwiających planowanie.

Kolejka zadań (partii produkcyjnych) per maszyna / stanowisko

Program do planowania produkcji

Pracownik widzi przed sobą nieustannie uaktualnianą kolejkę zadań, przez co wie, co w danym momencie ma robić. Nie musi szukać zleceń i zastanawiać się nad kolejnymi czynnościami. Widok jest na tyle prosty, że bez trudu poradzi sobie z nim nawet osoba na co dzień niekorzystająca z nowych technologii.

Szacowany czas realizacji każdej partii produkcyjnej (długość operacji)

Długość danej operacji może być wyliczana automatycznie na bazie zdefiniowanego modelu szacowania produkcji. Uwzględnia się w nim czas potrzebny na wyprodukowanie jednej jednostki produktu w zależności od maszyny (z uwzględnieniem czasu potrzebnego na uzbrojenie i rozbrojenie maszyny). Widoczne jest także planowane rozpoczęcie oraz zakończenie pracy. Czas jest przeliczany automatycznie, więc gdy wystąpią opóźnienia lub produkcja idzie szybciej system dokonuje aktualizacji. Każda partia jest oznaczona i zawiera informacje dotyczące ewentualnych odstępstw od normy czy planu.

Wyliczona przerwa pomiędzy partiami produkcyjnymi umieszczonymi w kolejce

Program do planowania produkcji pobierając dane z magazynu wie, kiedy dana operacja nie może zostać rozpoczęta, na przykład przez brak surowców. Bierze więc pod uwagę planowaną datę dostawy i uwzględnia ewentualne przerwy.

Podsumowanie technologii produkcji na partii produkcyjnej

To najważniejsze elementy dotyczące technologii produkcji, zawartej w specyfikacji klienta (umieszczonej w pozycji zamówienia) i recepturze. Aby umożliwić planiście szybką identyfikację partii o podobnych do siebie technologiach produkcji, podsumowanie to może być widoczne bezpośrednio na kafelku partii produkcyjnej.

Kalendarz maszyn

Kalendarz maszyn pozwala na określenie dostępnego czasu, w którym może pracować dane urządzenie, np. pon – pt od 8 do 20. System daje ponadto możliwość planowania przerw w pracy maszyny (np. z powodu przeglądu) i bierze to pod uwagę podczas liczenia, kiedy zaczynamy lub kończymy produkcję.

Kalendarz maszyn w systemie do planowania produkcji

Informacje o aktualnym obłożeniu maszyn produkcyjnych

Widoczne są tu informacje dotyczące estymowanego czasu, jaki powinno zająć wykonanie danej partii na konkretnej maszynie. Znajdziemy tu także najwcześniejszą możliwą datę startu produkcji (na bazie aktualnego obłożenia maszyny – kolumny ‘w kolejce’ i ‘w produkcji’).

Infomacje o obłożeniu maszyn w oprogramowaniu do planowania produkcji

Podpowiedzi systemu do planowania produkcji (zamiast automatycznego planowania)

System daje pracownikom szereg podpowiedzi, których uwzględnienie usprawnia proces produkcji. Są to m.in. oznaczenia:

 • które partie produkcyjne nie zostaną zrealizowane na czas – czyli to, co musimy zaplanować ponownie
planowanie produkcji program
 • do których partii produkcyjnych brakuje surowców na magazynie w momencie zaplanowanej produkcji
 • sugerowanie, na której maszynie warto umieścić partię produkcyjną
planowanie produkcji oprogramowanie

Mechanizmy ułatwiające harmonogramowanie w programie do planowania produkcji

Nexelem wyposażony jest ponadto w cały szereg mechanizmów ułatwiających planowanie. Jednym z ważniejszych są akcje grupowe dla partii produkcyjnych.

Okno akcji grupowych systemu do planowania produkcji
Okno alertu sortowania pogramy do planowania produkcji

Dzięki planowaniu produkcji przy użyciu Nexelem:

 • szybko i łatwo tworzysz kolejki zadań, które są na bieżąco aktualizowane,
 • pracownicy wiedzą co i w jakiej kolejności mają wykonywać,
 • znasz stan obłożenia maszyn,
 • trzymasz się terminów i reagujesz na opóźnienia,
 • znasz szacowany czas każdej realizacji,
 • unikasz zastojów czy nadmiernego obłożenia pracą.

Zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy zyskujecie więc pełną kontrolę nad procesem produkcji. Dzięki temu skraca się czas realizacji zamówień, firma podnosi swoją wydajność i zwiększa swoje przychody ze sprzedaży.

Jeśli chcesz poznać więcej korzyści, jakie wdrożenie Nexelem przyniesie Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Chętnie opowiemy Ci o kolejnych możliwościach naszego systemu. Wsłuchamy się w potrzeby i wyzwania stojące przed Twoją firmą produkcyjną oraz zapoznamy się z metodami planowania produkcji, jakich używasz. Napisz do nas. Przeczytaj także nasz artykuł: Planowanie wstecz i poznaj korzyści tego podejścia.

O Nexelem

Nexelem to elastyczny, modułowy system usprawniający zarządzanie produkcją oraz optymalizujący działanie firmy. Tworzony przez firmę VirtusLab sp. z o.o. która od 2010 roku pomaga firmom produkcyjnym z całego świata osiągać więcej, niższym kosztem – również dla środowiska naturalnego. VirtusLab to ponad 500 specjalistów IT, którzy tworzą oprogramowanie i rozwiązania IT z myślą o optymalizacji procesów w Twojej firmie produkcyjnej.

Sprawdź nasz produkt w swoim środowisku.

F.A.Q.

Planowanie produkcji to proces zachodzący zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach, obejmuje ono elementy takie jak dostawy surowców, kontrola stanów magazynowych, maszyn, pracowników, wykorzystywanych narzędzi, czy też pilnowanie terminów realizacji. Współcześnie do planowania produkcji wykorzystywane są zaawansowane programy umożliwiające planowanie kolejek produkcyjnych.
Wysokiej jakości system zarządzania produkcją powinien zawierać elementy, takie jak lista maszyn i filtry dające możliwość odszukać konkretne partie, kolejka zadań, szacowany czas realizacji, wyliczona przerwa pomiędzy partiami produkcyjnymi, kalendarz maszyn, informacje o obłożeniu maszyn, czy też dodatkowe informacje ułatwiające harmonogramowanie.
Wysokiej jakości system do planowania produkcji pozwala na szybkie i łatwe tworzenie kolejek zadań, ułatwia pracownikom wykonywanie zadań w odpowiedniej kolejności, a także informuje o obłożeniu maszyn. System pozwala również na dotrzymanie terminów i podaje szacowany czas realizacji oraz pozwala unikać zastojów.
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024
Zobacz Demo - bez zobowiązań