Case study
Home / Case studies / Akwizycja danych w czasie rzeczywistym

Akwizycja danych w czasie rzeczywistym

Klient

Średnie przedsiębiorstwo produkcyjne, podejmujące się wieloetapowej, kompleksowej produkcji, oferujące szeroki asortyment usług – od realizacji wysoce zindywidualizowanych projektów, po produkcję masową. Park maszynowy klienta może składać się z różnego rodzaju maszyn, od różnych dostawców, mogą to być zarówno urządzenia nowe, jak i stare – nie ma ograniczeń w kontekście maszyn, z którymi współpracuje nasz system.

 

 

Odpowiadamy na problemy branżowe

Głównym problemem było pozyskiwanie danych z różnych maszyn. Niektóre z urządzeń wykorzystywanych w produkcji udostępniają możliwość pobierania danych poprzez API, inne nie (bywa tak często w przypadku starego sprzętu). Wyzwaniem była również skala, różnorodność i ilość danych do analizy, przy równoczesnym braku systemu umożliwiającego gromadzenie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Aby poradzić sobie z wszystkimi tymi aspektami, stworzyliśmy rozwiązanie polegające na pozyskiwaniu danych przy użyciu mikroserwisów i Internet of Things (Internet Rzeczy).

 

Managerowie produkcji potrzebują rozwiązania, które pomoże im skuteczniej integrować fizyczne środowiska produkcyjne z inteligentnymi systemami oprogramowania. Dlatego stworzyliśmy dedykowany system oraz zaawansowane oprogramowanie do monitorowania produkcji w czasie rzeczywistym.

Arkadiusz Głuszyk

Senior Software Engineer | Team Lead

 

Nasze rozwiązanie

Zespół VirtusLab stworzył system Nexelem pozwalający na szybkie, masowe pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym. W zakresie pomiaru i wizualizacji danych nasze narzędzie zapewnia kontrolę procesów produkcyjnych i umożliwia podjęcie odpowiednich działań w oparciu o zebrane z maszyn dane.

 

Akwizycję danych umożliwiają czujniki umieszczone w kluczowych elementach procesu, podłączone do urządzenia stworzonego przez nasz zespół. Opracowane rozwiązanie jest uniwersalne – – możemy pobierać dane z różnych czujników oraz zbierać różnego typu informacje o stanie produkcyjnym maszyn.

Sebastian Pracuch

Head of Product


Możemy zastosować dowolne czujniki i zamontować je jako instalację zewnętrzną, co pozwala na monitorowanie dowolnego rzeczywistego obiektu. Dzięki
temu klient może dowolnie wybrać, jaki parametr chciałby mierzyć i z jakich maszyn lub punktów chce zbierać sygnały.

 

Ekonomiczne rozwiązanie dla produkcji

Dostarczamy kompleksowy system akwizycji danych składający się ze specjalnych urządzeń i oprogramowania, które razem umożliwiają monitorowanie i gromadzenie danych w czasie rzeczywistym z całego parku maszynowego, z maszyn różnych typów i od różnych dostawców.

Na podstawie danych o pracy maszyn w czasie rzeczywistym można analizować i raportować np. ile materiałów wykorzystano do produkcji, jaki jest jej ostateczny wynik itp. Nasza rozwiązanie pozwala klientowi również określić, jak i kiedy maszyna działała lub stale informować menedżerów o problemach produkcyjnych, takich jak przestoje. Kontrola nad parkiem maszynowym nie wymaga fizycznej obecności kierowników na hali produkcyjnej – nasz system umożliwia zdalne monitorowanie pracy maszyn w czasie rzeczywistym (np. z domu).

 

Podsumowując, system Nexelem

 

  • daje możliwość wyboru dowolnego czujnika i podłączenia go do dowolnego urządzenia produkcyjnego, według potrzeb klienta
  • możliwość wykorzystania istniejących maszyn, które nie umożliwiają aktualnie zbierania danych (zamiast kosztownej wymiany maszyn)
  • umożliwia stacjonarny oraz zdalny monitoring czasu pracy maszyn w czasie rzeczywistym
  • zbiera duże ilości cennych danych produkcyjnych
  • daje możliwość działania na podstawie wiedzy i rzeczywistych danych, a nie domysłów – umożliwia podejmowania racjonalnych i opłacalnych finansowo decyzji dzięki danym zebranym przez czujniki
  • zbiera ogólne oraz szczegółowe informacje (w zależności od aktualnych potrzeb klienta) o pracy całego parku maszynowego